Wagi sklepowe z homologacją

Często słyszymy zapytania o wagi sklepowe z homologacją. Oczywiście, chodzi o legalizację, czyli o certyfikat, że waga została sprawdzona przez Urząd Miar i Wag. Wagi nowe, takie bezpośrednio od producenta, posiadają oznaczenie legalizacji na samej wadze. Nowe wagi posiadają zatem naklejki dotyczące legalizacji (literka M, dwucyfrowy rok legalizacji - np. 19 - i czterocyfrowy numer Okręgowaego Urzędu Miar), a także deklarację zgodności. Naklejki i deklaracja są wystarczające do ewentualnej kontroli wagi. Taka waga spełnia wszystkie potrzebne przepisy i jeśli okres legalizacji (dwuletni) jest ważny, to nie ma powodów do obaw. W trakcie wykonywania kolejnej legalizacji możemy wystąpić z wnioskiem o "certyfikat legalizacji", i taki dokument po uiszczeniu odpowiedniej opłaty urzędnicy nam mogą wystawić. Taki certyfikat (deklaracja) nie jest znowu konieczna, ale wielu sprzedawców woli na wszelki wypadek mieć. O wiele ważniejsza jest nowa naklejka - hologram - z dwucyfrowym rokiem (tym razem jest to rok ważności legalizacji ponownej).

Co to właściwie jest ta legalizacja? To nic innego, jak dokładne sprawdzenie przez urzędników ważenia wagi według określonych norm. Jeśli mamy wagę do 15 kilogramów, sprawdzamy dokładność jej ważenia (5gram) oraz w kilku punktach wagowych sprawdzamy czy waga waży poprawnie.

Dlatego warto sprawdzić wcześniej wagę własnym wzorcem wagowym, jeśli producent to umożliwia, to ją skalibrować zgodnie z zaleceniami instrucji obsługi, albo oddać do serwisu wagowego, aby wykonali to specjaliści.

Wagi do sklepu, do sprzedaży muszą być zalegalizowane. Najczęściej kupowaną wagą jest waga kalkulacyjna - jak nazwa wskazuje - taka waga wyposażona jest od razu w kalkulator przeliczający cenę w zależności od wagi i zapamiętanej ceny ustalonej za np. 1 kg.

Lista produktów

Producenci

Kategorie

Pokaż:
60 120 180